Przasnysz u źródeł Węgierki
Zala/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Przasnysz, byłe miasto królewskie, ukrywa w swoich zabytkach tajemnice czasów Korony Królestwa Polskiego. Przemierzając ulice, przeniesiesz się w czasy, kiedy to miasto było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.
REKLAMA
Tego szukamy w Przasnyszu
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Przasnysz praca, Przasnysz, Przasnysz pogoda, info Przasnysz, ZSP Przasnysz, wiatraczna Przasnysz.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Przasnyszu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Przasnysz był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W latach 1975–1998 w województwie ostrołęckim.
W XIII wieku na obszarze dzisiejszego Przasnysza istniała osada targowa i dwór myśliwski książąt mazowieckich. Znajdując się przy szlaku handlowym z Warszawy do Prus, Królewca i Gdańska, osada rozwijała się dynamicznie, co zaowocowało nadaniem jej statusu miasta w 1427 roku przez księcia mazowieckiego Janusza I, zgodnie z prawem chełmińskim.
W XV i XVI wieku Przasnysz przeżywał okres rozkwitu, szczególnie po włączeniu Mazowsza do Korony. Liczba mieszkańców w 1564 r. wynosiła około 4500, z 26 domami murowanymi i 663 drewnianymi. Miasto słynęło z produkcji piwa, sukiennictwa, smoły i popiołu. Przasnysz był także znanym ośrodkiem handlowym, organizując jarmarki specjalizujące się w handlu bydłem i końmi.
W tym czasie miasto posiadało 2 kościoły w XV wieku, a w XVI wieku zbudowano kolejne 3. Działały również szkoły przy kościołach parafialnych i bernardyńskich. W początkach XVII wieku Przasnysz liczył ponad 2000 mieszkańców, z różnymi wyznaniami religijnymi.
Niestety, po częściowym spaleniu w 1613 r. i zniszczeniach w wyniku wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655–1660, miasto doświadczyło okresu regresu gospodarczego, a w 1663 r. tylko 100 domów było zamieszkanych.
Ożywienie miasta pojawiło się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, a po klęsce powstania kościuszkowskiego i III rozbiorze Polski Przasnysz znalazł się pod zaborem pruskim. W 1797 r. liczba domów i mieszkańców wzrosła, co zbiegło się z okresem industrializacji, kiedy to miasto założyło browary, garbarnię i fabrykę cykorii.
W 1875 r. miasto dotknął duży pożar, co skłoniło do budowy coraz więcej budynków murowanych. W okresie międzywojennym Przasnysz liczył ponad 10 000 mieszkańców, ale I wojna światowa przyniosła zniszczenia, a miasto straciło na znaczeniu.
Po II wojnie światowej Przasnysz przeszło okres odbudowy, wzbogacając się o nowe obiekty użyteczności publicznej, ale ponownie straciło na znaczeniu. Obecnie pełni rolę lokalnego centrum przemysłowego, administracyjnego i komunikacyjnego, a w mieście działają Muzeum Historyczne i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
Nie przegap najważniejszych informacji
PRZECZYTAJ JESZCZE