Jeden weekend czterech nietrzeźwych kierujących
Do pierwszego zatrzymania doszło 13 października około godziny 11:28 w Przasnyszu na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Policjanci przasnyskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 60-letniego mieszkańca powiatu przasnyskiego, który kierował pojazdem marki BMW X4. Badanie mężczyzny na zawartość alkoholu wykazało 0,25 promila alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia, około godziny 20:37, dyżurny przasnyskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Przasnyszu na ul. Juliusza Słowackiego doszło do kolizji drogowej. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że kierujący pojazdem marki Opel Zafira, 52-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego uderzył w tył jadącego przed nim ciągnika rolniczego marki Deutz Fahr z dopiętym siewnikiem. Badanie stanu trzeźwości 52-letniego mężczyzny wykazało 1,78 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas kontroli okazało, że mężczyzna prowadził pojazd bez wymaganych uprawnień.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany 15 października około godziny 10:58 w Przasnyszu na ul. Leszno. Tym razem policjanci przasnyskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 36-letniego mieszkańca powiatu warszawskiego, który kierował pojazdem marki Kia Ceed. Badanie mężczyzny na zawartość alkoholu wykazało 2,18 promila alkoholu w organizmie.
W niedzielę około godziny 11:20 policjanci z Posterunku Policji w Jednorożcu, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Volvo. Kierującym okazał się być 45-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w jego organizmie 1,09 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez przasnyski sąd.
O dalszym losie zatrzymanych kierowców zadecyduje sąd. Przypominamy, że od 1 października 2023r. nastąpiło ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW m.in. wobec kierowców:
prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości (Art. 178a. § 1 kk) - grozi kara więzienia do lat 3, a w stanie recydywy od 3 miesięcy do 5 lat;
powodujących w stanie nietrzeźwości wypadek ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - kara więzienia nie niższa niż 3 lata (ale min. 5 lat w razie śmierci poszkodowanego), maksymalnie do 16 lat.
Co więcej – takie same konsekwencje będą wyciągane wobec osób, które uciekły z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć badania poziomu alkoholu w organizmie.
Nie będzie również tłumaczenia, że alkohol został spożyty w stresie już po zdarzeniu, ponieważ ustawodawca wprowadził zapis zakazujący spożycia alkoholu po spowodowaniu wypadku, ale przed poddaniem przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego.
W tym przypadku sąd może orzec karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
mł. asp. Ilona Cichocka