4,2 mln zł z UE pozyskał szpital w Bełchatowie na program opieki długoterminowej
Szpital w Bełchatowie rozpocznie rekrutację do programu "Pomocna dłoń" w drugiej połowie stycznia – poinformował urząd marszałkowski.
Dzięki programowi 54 osoby z powiatu bełchatowskiego skorzystają z opieki długoterminowej opartej na rozwiązaniach telemedycyny. Pacjenci otrzymają teleopaski, pulsoksymetry i ciśnieniomierze. Umożliwią one stałe monitorowanie stanu ich zdrowia również wtedy, gdy będą oni przebywać w domu.
Teleopaski mają przycisk SOS. Dzięki niemu chorzy mogą samodzielnie wezwać pomoc. Niezależnie od tego uzyskane przez urządzenia monitorujące dane trafią do telecentrum, które na zareaguje, gdy parametry będą nieprawidłowe. Poza tym każdy uczestnik dostanie tablet umożliwiający dostęp do danych.
Realizowany w partnerstwie z Fundacją 4 Future program "Pomocna dłoń" oprócz opieki telemedycznej ma zapewnić również fizjoterapię i wsparcie psychologiczne dla opiekunów osób objętych wsparciem. Oferta jest dla osób ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mających powyżej 80 lat lub z wynikiem skali Barthel poniżej 60 punktów. Do programu mogą zgłaszać się osoby mieszkające samotnie, a także korzystające na co dzień ze wsparcia bliskich.
Dyrektorka szpitala w Bełchatowie Dagmara Bednarek powiedziała, że informacji o sposobie rekrutacji i funkcjonowaniu programu, który będzie prowadzony do października 2026 r., udziela dział organizacyjny szpitala. Można też dzwonić pod numer tel. 44 635-85-38. (PAP)
agm/ joz/